Baza tłumaczy

Agata Wróbel Członkini zwyczajna     Pokaż dane kontaktowe

Języki źródłowe

angielski, czeski, rosyjski

Języki docelowe

polski

Specjalizacje

dramat, dziennik, wspomnienia, esej, fantastyka, humanistyka, komiks, kulinaria, literatura dziecięca i młodzieżowa, literatura faktu, literatura popularna, literatura popularnonaukowa, literatura użytkowa, literatura piękna, poradniki, proza, przekład audiowizualny, psychologia, publicystyka, scenariusz: scenariusz

Biogram

Absolwentka polonistyki i bohemistyki UJ oraz Centrum Szkoleń Tłumaczeniowych w Sosnowcu (spec. rosyjski). Słuchaczka III edycji Polsko-Rosyjskiej Szkoły Przekładu, uczestniczka programu CELA (https://www.cela-europe.com/) 2019–2023 i projektu Rozstaje (https://rozstaje.art). Koordynatorka programu literackiego festiwalu Kino na Granicy. Jako tłumaczka współpracowała dotąd z Książkowymi Klimatami, Aferą, Amalteą, Otwartym, Wydawnictem Dowody, Wielką Literą i Lingeą.

 

Wybrane konkursy przekładowe:

literatura czeska:

  • Konkurs przekładowy im. Susan Roth – I miejsce (2016)
  • Konkurs przekładowy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania – III miejsce (2016)
  • Konkurs przekładowy Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, Czeskiego Centrum i Ministerstwa Oświaty Republiki Czeskiej – II miejsce (2014)

literatura słowacka:

  • Konkurs tłumaczeniowy Instytutu Słowackiego – II (2016) i III (2017) miejsce

literatura rosyjska:

  • Konkurs przekładowy Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania – I miejsce (2019)

literatura anglojęzyczna:

  • Konkurs translatorski im. Zbigniewa Batki – I miejsce (2017)
  • Konkurs przekładowy Towarzystwa Polsko-Walijskiego – I miejsce (2016 i 2017)

literatura niemiecka:

  • Konkurs przekładowy wydawnictwa Tertium i katedry dydaktyki przekładu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – II i III miejsce (2015)

 

Wybrane przekłady

Anna Bolavá, W ciemność, Wrocław 2017 (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2018).

 

Jiří Březina, Przedawnienie, Wrocław 2018.

Markéta Pilátová, Z Baťą w dżungli, Wrocław 2019.

Radka Denemarková, Kobold, Wrocław 2019 (wspólnie z Olgą Czernikow).

Daniel Petr, Siostra Śmierć, Wrocław 2019.

Alena Mornštajnová, Pusta mapa, Wrocław 2020.

Sharon Jones, Napisz i spal, Kraków 2021.

Harriet Dyer, Zerwij z plastikiem, Kraków 2021.

Jiří Březina, Południca, Wrocław 2021.

Maryam Sharif-Draper, Zmiany klimatyczne, Kraków 2021.

Poppy O’Neill, Bądź sobą, Kraków 2021.

John Farndon, Pogoda, Kraków 2021.

Lili Chin, Z psiego na nasze, Kraków 2021.

Fiodor Dostojewski, Choinka i ślub, w: Mistrzowie opowieści. Święta, święta…, Warszawa 2022.

Tatiana Zamirowska, Perłowy syrop w cynowym pucharku, w: Kiedy już będzie normalnie, Warszawa 2023.

Markéta Pilátová, Ciemna strona, Wrocław 2023.

Petra Klabouchová, Źródła Wełtawy, Wrocław 2023.

Lucie Faulerová, Śmierteńka, Warszawa 2023.