Aktualności

Forum Pomoc Ukrainie Unia Literacka i STL witają Koleżanki i Kolegów z Ukrainy

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Author
  Posts
 • #28203

  admin
  Keymaster

  Wspólnie z Unią Literacką organizujemy sieć wsparcia dla przybywających z objętej wojną Ukrainy, w tym dla naszych koleżanek i kolegów – ludzi pióra.

  Chcielibyśmy, aby na terenie całego naszego kraju znaleźli się wolontariusze, którzy mogliby zaoferować np. pomoc w urzędzie, oprowadzenie po swojej miejscowości, wspólne wyjście na lokalne wydarzenie literackie/ kulturalne, naukę języka polskiego itp. Ile nas, tyle możliwości.

  Dlatego tworzymy bazę kontaktów – chętnych prosimy o zgłaszanie się poprzez poniższy formularz najchętniej do wtorku 15 marca włącznie – abyśmy mogli szybko rozesłać wici do partnerów ukraińskich. Po tej dacie nabór pozostanie otwarty.

  Link do formularza (otwiera się w nowej zakładce)

  Dziękujemy i czekamy na odzew!

  Pytania i propozycje można kierować też na specjalny adres: dlaukrainy@stl.org.pl

  • This topic was modified 2 months ago by  admin.
  #28323

  Marta Dybula
  Participant

  Podbijam 😀

  #28331

  Drodzy, zgłosiła się do nas Olga Smolnytska, tłumaczka i autorka z Ukrainy.

  Olga musiała schronić się z mamą w Lublinie. Potrzebna pomoc w znalezieniu pracy, ale także: LAPTOP i KOMÓRKA, żeby zacząć znów pracować naukowo. Olga zna angielski, polski, ukraiński i rosyjski.

  Jeśli ktoś może pomóc – piszcie proszę na nasz adres: dlaukrainy@stl.org.pl

  Załączniki:
  You must be logged in to view attached files.
  #28412

  Wtorek 22.03.2022 r.

  Drodzy,
  pomyślałam, że może to dobre miejsce (bo facebook szybko „zakrywa”), aby dokumentować tu rozwój naszej akcji.

  Pomysł powstał parę dni po wybuchu wojny… A wystartował w piątek 11 marca. Grupa robocza (Rafał Lisowski, Marta Dybula Östholm, Anna Maria Mazur i ja) stworzyła formularz zgłoszeniowy dla wolontariuszy do sieci wsparcia, specjalny adres internetowy dla gości z Ukrainy, rozesłaliśmy ogłoszenia i zaproszenia.

  Dołączyła do nas wkrótce Unia Literacka i koordynatorka ich działań dla Ukrainy – Marta Guzowska. Marta kontaktuje nas też z Biurem Polskiej Izby Książki, Fundacją Olgi Tokarczuk, Wrocławskim Domem Literatury i in. – będziemy razem łamać głowę nad najlepszymi sposobami pomocy.

  Stan zgłoszeń do bazy wolontariuszy na 22.03.2022 – 85 tłumaczy, pisarzy i działaczy kulturalnych chętnych do spotkania się, pomocy w sprawach urzędowych, a nawet gospodarzy oferujących czasowe lokum.

  W bazie osób potrzebujących wsparcia mamy na dziś około 30 osób. Piszemy już do nich z Martą i szukamy rozwiązań na ich konkretne zapotrzebowania. Laptop, komórka, lokum, stypendia, poszukiwanie pracy, chęć organizacji ukraińskich wydarzeń literackich itp. Pierwsze drobne sukcesy za nami, ale przed nami na pewno jeszcze wiele wyzwań. To dopiero początek.

  Ogłoszenie – bardzo praktyczne na teraz – chcemy stworzyć bazę pomocy rzeczowej, głownie laptopów i smartfonów. Jeżeli możecie podzielić się ww sprzętem, piszcie proszę na nasz adres: dlaukrainy@stl.org.pl

  Taki sprzęt to często pierwszy krok do uniezależnienia się, niektóre nasze Koleżanki i Koledzy z Ukrainy przybyły/li do Polski dosłownie z jednym plecakiem, a zostawiły/li za sobą swoje doszczętnie zniszczone domy.

  Dziękujemy –
  i c.d.n.
  Serdeczne pozdrowienia
  Ania Michalczuk-Podlecki

  #28428

  Piątek, 25 marca 2022 r.

  Dziś Marta Guzowska (UL) i ja (STL) miałyśmy telekonferencję z przedstawicielką Wrocławskiego Domu Literatury. Będziemy przekazywać sobie wzajemnie informacje o osobach chętnych na rezydencje pisarzy/ tłumaczy oraz o podmiotach, które takie rezydencje organizują, także poza Polską. Myślimy też nad kolejnymi wspólnymi działaniami dla ludzi pióra z Ukrainy.

  Nasza baza wolontariuszy sięgnęła 90.
  Jednak rozsyłajcie proszę dalej w świat link do zakładki na stronie STLu z informacją o naszej akcji – zarówno dla kolejnych chętnych „gospodarzy/tutorów” na miejscu, jak i przybyszy, którzy chcieliby uzyskać wsparcie i wejść w środowisko:

  DLA UKRAINY

  Jak zauważyliście, powstała specjalna zakładka na naszej stronie, w języku ukraińskim i polskim, a to owoce starań Rafała Lisowskiego i Marty Dybuli Östholm. Dzięki!

  Natomiast w najbliższy poniedziałek w Radiu 357, godzina 9.15, opowiem o naszych działaniach w audycji Dany Gregorowicz i Dany Vynnytskiej, trzymajcie proszę kciuki:)

  https://radio357.pl/twoje357/audycje/my-z-wami-

  Ania

  #28480
  Rafał Lisowski
  Rafał Lisowski
  Moderator

  Dodam tylko, że od teraz zakładka Dla Ukrainy jest już w trzech językach: ukraińskim, polskim i angielskim, dzięki czemu można ją udostępniać szerzej. Jeśli znacie organizacje z innych europejskich krajów, które również pomagają ukraińskim ludziom pióra, możecie informować o naszej inicjatywie, podawać ten link i ewentualnie zachęcać do kontaktu z nami. Ponieważ kontaktują się z nami osoby z Ukrainy, możemy służyć również jako pośrednicy w kontaktach dalej na Europę.

  #28565

  Poniedziałek, 4 kwietnia 2022 roku.
  Tak – dzięki pomocy Rafała, Ani Mazur i Marty Dybuli Östholm mamy zakładkę w trzech językach i wieści mogą iść w świat. A dzięki pomysłowi Agaty Teperek powstała nasza nowa grupa – „UL i STL witają ludzi pióra z Ukrainy”, która po tygodniu istnienia liczy sobie dziś 79 członków.

  https://www.facebook.com/groups/368998308280500

  Zapraszamy – dzielimy się tam przydatnymi informacjami dla przybywających z Ukrainy, są tam oferty pracy, słowniki, poradniki, fundacje, NGOsy itp.

  Rodzą się też nowe relacje, poznają się kolejne osoby z Polski i Ukrainy, tworzą się minigrupki nauki języka polskiego. O tym wkrótce.

  #28597

  Środa, 6 kwietnia 2022 roku.
  Jeden z owoców naszej akcji „witamy” – dzielę się z Wami, serce rośnie!

  „Dear Anna,
  Thank you very much for your concern. I received some emails from your colleagues. It’s so motivating to feel such support! I’m deeply touched. As for my location, I live in (……). A bit far from civilization, but there’s a nice farm, and our hosts are good, caring people. I’m afraid I have to learn Polish via Internet, I’ve just started from grammar.
  Serdecznie
  Ilaria”

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.