Regulamin członków Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury
Regulamin członków STL jest dokumentem uzupełniającym do Statutu STL.
- Członkowie STL dzielą się na:
a) zwyczajnych,
b) honorowych,
c) kandydatów,
d) wspierających. - Członkiem zwyczajnym STL może zostać pełnoletnia osoba fizyczna.
- Członkiem kandydatem STL może zostać pełnoletnia osoba fizyczna.
- Członkiem wspierającym STL może zostać pełnoletnia osoba fizyczna lub osoba prawna prowadząca legalną działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, także za pośrednictwem filii i przedstawicielstw.
- Członkiem zwyczajnym i kandydatem może zostać tłumacz literatury obcej na język polski, ale o członkostwo mogą się ubiegać także inne osoby, które zajmują się tłumaczeniami literackimi, niezależnie od języka wyjściowego i docelowego.
- W kwestii przyjmowania nowych członków Zarząd może oprzeć się na opinii doraźnie powołanej przez siebie specjalnej Komisji Kwalifikacyjnej.
- Komisja Kwalifikacyjna składa się z przewodniczącego powoływanego przez Zarząd STL oraz 2 członków zwyczajnych, tłumaczy języka, z którego tłumaczy kandydat ubiegający się o status członka zwyczajnego lub kandydata.
- Prawo zgłaszania kandydatów do Komisji mają członkowie zwyczajni STL. Skład Komisji, na wniosek jej przewodniczącego, zatwierdza Zarząd STL. Członkowie zatwierdzonej Komisji wybierają ze swego grona zastępcę i sekretarza.
- Posiedzenia Komisji Kwalifikacyjnej odbywają się w miarę potrzeb i zwoływane są na wniosek jej przewodniczącego.
- Z posiedzeń Komisji Kwalifikacyjnej sporządzany jest protokół, podpisany przez przewodniczącego oraz sekretarza.
- Decyzje Komisji Kwalifikacyjnej są ważne w wypadku obecności przynajmniej 2/3 jej członków, w tym przewodniczącego.
- Komisja Kwalifikacyjna podejmuje decyzje większością głosów obecnych członków. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Komisja Kwalifikacyjna rozpatruje wnioski o przyjęcie do STL na podstawie deklaracji członkowskiej oraz załączonej dokumentacji.
- Komisja Kwalifikacyjna może:
a) wydać opinię pozytywną,
b) wydać opinię negatywną,
c) zażądać od ubiegającego się o członkostwo materiałów dodatkowych,
d) skierować dokumentację do zaopiniowania specjalistom spoza Komisji Kwalifikacyjnej. - Po uzupełnieniu dokumentacji Komisja ponownie rozpatruje wniosek i wydaje ostateczną decyzję.
- Kandydatury pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Kwalifikacyjną są kierowane do Zarządu STL, który podejmuje uchwałę o przyjęciu kandydata w poczet członków STL.
- Opinie negatywne Komisji Kwalifikacyjnej wymagają uzasadnienia na piśmie, które następnie przesyłane jest osobie ubiegającej się o status członka STL.
- Osoba, której kandydatura została negatywnie zaopiniowana przez Komisję Kwalifikacyjną, ma prawo odwołać się do Zarządu STL. Przy rozpatrywaniu odwołań przez Zarząd STL wymagana jest obecność przedstawiciela Komisji Kwalifikacyjnej.
- O przyjęciu w poczet członków Zarząd informuje wszystkich pozostałych członków Stowarzyszenia. Imię i nazwisko nowego członka STL umieszczone jest również na stronie internetowej STL.
- Członkowie założyciele uzyskują automatycznie status członków zwyczajnych.
- Członkowie założyciele, którzy nie uregulowali w terminie składki członkowskiej, tracą status członka założyciela. Chcąc ponownie zostać członkiem STL, przechodzą procedurę przyjęcia w poczet członków STL, w tym zobowiązani są do uiszczenia opłaty wpisowej oraz opłaty członkowskiej.
- Członek nowo przyjęty w poczet członków zwyczajnych bądź członków kandydatów zobligowany jest do uiszczenia opłaty wpisowej oraz opłaty członkowskiej w terminie do 30 dni od dnia ogłoszenia o przyjęciu go w poczet członków STL.
- Członek założyciel, członek zwyczajny oraz członek kandydat zobowiązany jest do uiszczania składek członkowskich do 30 maja każdego roku kalendarzowego.
- Członek, który przez okres dłuższy niż rok nie uiści opłaty członkowskiej po dwukrotnym pisemnym upomnieniu drogą elektroniczną, zostaje usunięty z listy członków STL w 14 dni po drugim upomnieniu.
- Członkowi usuniętemu z listy członków STL odbierany jest dostęp do stron internetowych STL, przeznaczonych wyłącznie dla członków STL.
- Członek STL może zostać skreślony z listy członków STL prawomocnym wyrokiem Sądu Koleżeńskiego. Szczegółowe zasady pracy Sądu Koleżeńskiego opisane są w Regulaminie Sądu Koleżeńskiego STL.
- Z chwilą powstania Oddziałów członkowie Stowarzyszenia zyskują przynależność oddziałową zgodną z zadeklarowanym miejscem zamieszkania. Osoby zamieszkujące poza granicami Polski są przydzielane do Oddziału Wschodniego. Przy wstępowaniu do Stowarzyszenia nowy członek może zadeklarować wybór innego Oddziału.
- Członkowie Stowarzyszenia mogą zmienić przynależność do Oddziału bez podawania powodu. Członek Stowarzyszenia pragnący zmienić przynależność do Oddziału jest zobowiązany zgłosić ten fakt Zarządowi Stowarzyszenia (na adres zarzad [at] stl.org.pl bądź pocztą).
- Członek Stowarzyszenia może należeć jednocześnie tylko do jednego Oddziału.
Uchwalono: 04.06.2011, zaktualizowano 28.09.2020