W sobotę, w rocznicę proklamowania niepodległości Łotwy, w Kahawa Kawa i Książka w Poznaniu, odbyło się spotkanie z Danielem Łubińskim, inspirowane przetłumaczoną przez niego książką „Jełgawa ’94” Jānisa Joņevsa.
Łotwa lat dziewięćdziesiątych: wchodzenie w dorosłość, pasje, marzenia, przekonanie, że wszystko zdaje się na wyciągnięcie ręki, muzyka. Jak Danielowi tłumaczyło się taką powieść? Dobrze, swobodnie, jak sam mówi, a pod koniec wręcz „transowo”, sam przecież miał podobne doświadczenia, doznawał podobnych emocji, słuchał zbliżonej muzyki, dojrzewał w tych samych czasach – choć nie TAM, w Jełgawie, tylko TU, w Polsce, w Olsztynie.
Czy w trakcie przekładu napotykał jakieś trudności? Czy współpraca z redaktorką układała się dobrze? W tym miejscu pojawiła się dykteryjka, dotycząca pierwotnego brzmienia wierszyka z rozdziału dwunastego, „Życie jest do niczego bez chłopca kochanego”. Kto był, ten wie!
Rozmowa ewoluowała w wielu ciekawych kierunkach. Daniel wspominał o swoim ojcu: kim był i w jaki sposób wpłynęło to na jego zawodową drogę. Mówił o swoich dotychczasowych przekładach oraz o tym, nad jakimi książkami chciałby pracować w przyszłości. Zdradził, czy kontaktuje się z autorami przekładanych przez siebie książek oraz czy spotyka się z nimi w Polsce albo na Łotwie. Opowiadał o Łotwie lat dziewięćdziesiątych i o tym, czy zachodzące tam wtedy przemiany można porównać z przemianami w Polsce w tym samym okresie. Zgromadzeni w Kahawie goście mieli też okazję wspólnie podyskutować o tym, w jaki sposób przybliżyć Polakom Łotwę i jej kulturę. Jedną z możliwości ilustruje zdjęcie zamieszczone w poniższej krótkiej fotorelacji.
Nad spotkaniem czuwała – i świetnie je moderowała – Natalia Kołaczek.
Daniel Łubiński – jest wykładowcą w Zakładzie Filologii Unikatowych UAM, tłumaczem literatury łotewskiej, grunge’owcem, społecznikiem, radnym. Pisze piosenki, śpiewa solo i w zespole, gra na banjo i na kokle. Organizuje festiwal „Łotwo i przyjemnie”.
Cykl spotkań z tłumaczami „Wierni, piękni, niewidzialni” finansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania.#poznanwspiera