Do końca lutego pisarki i pisarze oraz tłumacze i tłumaczki chcący spędzić maj w stolicy Dolnego Śląska mogą aplikować o udział w programie rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Osoba wybrana przez zespół Wrocławskiego Domu Literatury otrzymuje komfortowe warunki do pracy artystycznej oraz jednorazowe stypendium w wysokości 2 tys. złotych.
Wrocławski Dom Literatury współtworzy literackie życie w tym mieście od 2016 roku, instytucja, za sprawą której sześć lat temu stolica Dolnego Śląska dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. I właśnie elementem działań w tej sieci są rezydencje literackie skierowane do pisarek i pisarzy tworzących w języku polskim oraz tłumaczek i tłumaczy literatury, także tych mieszkających za granicą.
Kandydaci/kandydatki muszą spełnić dwa podstawowe warunki:
– muszą być osobą po debiucie literackim/translatorskim (brane są pod uwagę tylko publikacje opatrzone numerem ISBN),
– przesłać biogram wraz z krótkim opisem projektu, nad którym zamierzają pracować podczas rezydencji.
Formularz zgłoszeniowy oraz link do regulaminu programu znaleźć można TUTAJ. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego 2025.
Osoba wyłoniona na drodze rekrutacji będzie miała okazję spędzić we Wrocławiu jeden z najbardziej literackich miesięcy w roku (w samodzielnym mieszkaniu na Starym Mieście), łącząc pracę nad książką czy przekładem z uczestnictwem w życiu kulturalnym miasta. To w maju bowiem odbywają się między innymi Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (w 2025 przewidziana jest jubileuszowa 10. edycja) czy też Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Tradycją wrocławskich rezydencji stały się też spotkania autorskie, które dla swoich gości organizuje Wrocławski Dom Literatury.
Rezydencja Wrocławia Miasta Literatury UNESCO to nie jedyny program tego typu realizowany przez Wrocławski Dom Literatury. Z inicjatywy instytucji autorki i autorzy z Polski mogą starać się o pobyt w czeskim Broumovie (organizowany we współpracy z CzechLit – Czeskim Centrum Literackim oraz z Centrum Kulturalnym i Edukacyjnym Klasztoru Broumov), pisarki i pisarze związani z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem mają szansę spędzić miesiąc w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie (ten program WDL organizuje we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej), wreszcie na trzymiesięczny pobyt do Wrocławia zapraszany jest laureat bądź laureatka Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej – plebiscytu publiczności towarzyszącego Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus. Do tej pory z różnych odsłon programów rezydencyjnych Wrocławskiego Domu Literatury skorzystało już kilkadziesiąt osób. W ostatnich latach byli to między innymi: Jaroslav Rudiš, Oksana Zabużko, Filip Zawada, Małgorzata Lebda, Konrad Góra, Anna Adamowicz, Zbigniew Rokita, Olga Gitkiewicz, Urszula Honek, Ilona Witkowska, Damian Kowal, Barbara Sadurska, Kateryna Babkina czy Mikołaj Łoziński.
Więcej o projektach WDL: https://literatura.wroclaw.pl/przeglad-dzialan-literackich/