Tegoroczny Festiwal Conrada w Krakowie odbył się w dniach 23-29 października. Głównym hasłem tej piętnastej edycji były migracje.
Festiwal Conrada ma na celu prezentację literatury światowej, aranżowanie spotkań autorek, autorów, czytelników, tłumaczy, krytyków i wszystkich osób zainteresowanych literaturą. W tym roku Kraków gościł pisarki i pisarzy z Iranu, Indonezji, Korei Południowej czy Stanów Zjednoczonych. W ramach Festiwalu odbyły się spotkania literatur pisanych w różnych językach, nie tylko angielskim.
Istotną częścią Festiwalu jest „Kongres Książki” – który powstaje i działa we współpracy ze Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury oraz Unią Literacką. Jest to cykl spotkań skupiających się na rynku książki, tematy poruszane w ramach spotkań dotyczą między innymi: praw autorskich, kształtu debaty literackiej, roli i miejsca tłumaczy. Udział biorą w nich wydawcy, tłumacze i autorzy. W tym roku w Kongresie Książki udział wzięły osoby członkowskie STL: Jadwiga Jędryas, Rafał Lisowski, Eliza Pieciul-Karmińska i Aga Zano oraz Jerzy Jarniewicz, członek honorowy STL. Pełny program Festiwalu Conrada, w tym Kongresu Książki można znaleźć tutaj: https://stl.org.pl/15-miedzynarodowy-festiwal-literatury-im-josepha-conrada/

Zwieńczeniem Festiwalu jest gala wręczenia Nagrody Conrada. To nagroda za prozatorski debiut roku. Na początku października kapituła ogłasza pięcioro nominowanych, a o zwycięstwie w konkursie decydują zarówno głosy jurorów, jak internautów. Osoba wygrywająca tę nagrodę otrzymuje kwotę 30. tysięcy złotych, rezydencję w Krakowie oraz kampanię promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Do tegorocznych nominowanych należą: Mateusz Górniak za powieść Trash Story, Urszula Honek za zbiór opowiadań Białe noce, Paweł Kozioł za powieść Wariant La Plata. Szansę na wygraną miał również członek STL, Krzysztof Umiński, nominowany za Trzy tłumaczki – opowieść o trzech wybitnych tłumaczkach – Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej.
Laureatką tegorocznej edycji została Urszula Honek.
W tym roku na Festiwalu Conrada obradowała Akademia Goncourtów, jury najważniejszej nagrody literackiej Francji i Frankofonii.

Zdjęcie: Katarzyna Marczewska