Wydawnictwo Officyna i Księgarnia Czarnego zapraszają w piątek, 9 maja, o godzinie 18:00, na spotkanie na temat najsłynniejszej powieści Dina Buzzatiego Pustynia Tatarów w przekładzie Alojzego Pałłasza – z okazji najnowszego, trzeciego polskiego wydania książki. Rozmawiać o tym będą: Katarzyna Skórska, autorka posłowia, która przekład Pałłasza kolacjonowała, i Justyna Sobolewska, krytyczka literacka.
O książce:
Pustynia Tatarów to jedna z najbardziej fascynujących powieści XX wieku, w mistrzowski sposób ukazująca ludzką egzystencję w obliczu samotności, upływu czasu i niespełnionych nadziei. Bohater książki, młody porucznik Giovanni Drogo, wyrusza z entuzjazmem do odległej twierdzy Bastiani, na granicy cywilizacji i pustynnego bezkresu. Forteca, która strzeże państwa przed wrogiem, staje się dla niego miejscem konfrontacji z marzeniami, iluzjami i uciekającym czasem. Buzzati maluje sugestywny obraz monotonii i oczekiwania, które z czasem przeradzają się w niekończący się rytuał codzienności. Giovanni, jak wielu żołnierzy stacjonujących w fortecy, żyje nadzieją na wielkie chwile – na nadejście wroga, które nada sens jego obecności i poświęceniu. Ale czy kiedykolwiek się to wydarzy? Czy pustynia skrywająca się za murami twierdzy to tylko krajobraz, czy metafora życia – pełnego miraży?
O autorze:
Dino Buzzati-Traverso (ur. 16 października 1906 w Belluno, zm. 28 stycznia 1972 w Mediolanie) – włoski pisarz i dziennikarz. Był felietonistą dziennika „Corriere della Sera” i korespondentem wojennym. Sławę przyniosła mu powieść Il Deserto dei Tartari (Pustynia Tatarów, pierwsze polskie wydanie w 1977 roku). Po polsku ukazały się też zbiory opowiadań: Polowanie na smoka z falkonetem (przełożył Alojzy Pałłasz, 1989), Sześćdziesiąt opowiadań (przełożyli: Marcin Wyrembelski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Wajs, Piotr Drzymała, Mateusz Salwa, 2006), Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię z ilustracjami autora (przełożyli Magdalena i Jarosław Mikołajewscy, 2008). W 2019 roku ukazał się jego komiks Poemat w obrazkach w przekładzie Katarzyny Skórskiej.
• Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45a/56 (wejście od ul. Nowolipki)
• 9 maja (piątek), 18:00

